Budujemy Ogród Zmysłów dla dzieci z Ośrodka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach – Długie Oczy

homepage

08
gru

Budujemy Ogród Zmysłów dla dzieci z Ośrodka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

„Ogród Zmysłów” to pierwszy projekt w ramach programu „Długie Oczy” – inicjatywy społecznej odpowiedzialności biznesu firmy SHAMIR. Producent soczewek wraz z Partnerami – salonami optycznymi z całej Polski – zachęca do wpłacania środków na budowę ogrodu sensorycznego, który będzie wspierał rozwój dzieci z chorobami wzroku. Organizatorem zbiórki funduszy na Ogród Zmysłów jest Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie w Laskach.

W maju 2021 roku firma SHAMIR, wiodący producent najwyższej klasy progresywnych i jednoogniskowych soczewek optycznych, ogłosiła oficjalny start programu „Długie Oczy”, będący częścią misji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) firmy. W ramach programu, SHAMIR będzie realizować projekty na rzecz poprawy komfortu i jakości życia osób z chorobami wzroku.

Pomysł na pierwszy projekt w ramach „Długich Oczu” zrodził się w Ośrodku Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, który firma SHAMIR wspiera m.in. podczas wolontariatów pracowniczych. W ośrodku uczy się i przygotowuje do samodzielnego życia ponad 200 dzieci z całej Polski.

„Rozmawialiśmy z podopiecznymi ośrodka i ich opiekunami, starając się poznać ich potrzeby. Okazało się, że mimo wielu atrakcji, takich jak stadnina koni czy pływalnia, dzieciom brakuje miejsca, w którym mogłyby bezpiecznie obcować z naturą i samodzielnie poznawać ją dotykiem, węchem i smakiem. Wiedząc jak ważny jest rozwój pozostałych zmysłów dla osób pozbawionych wzroku oraz mając wsparcie naszych Partnerów, postanowiliśmy działać i zorganizować zbiórkę funduszy na budowę Ogrodu Zmysłów.” – mówi Aleksandra Kubańska, Marketing & Communications Manager,  SHAMIR Polska.

Ogród Zmysłów został zaprojektowany w taki sposób, aby osoby niewidome i niedowidzące mogły czuć się w nim bezpiecznie i samodzielnie poznawać naturę – różne faktury, zapachy i smaki. W ogrodzie znajdą się różne strefy, m.in. hortiterapii, orientacji przestrzennej, strefa edukacyjna czy degustacji i odpoczynku. Wszystkie elementy – sady, krzewy owocowe, kwiaty, zioła, żywopłoty, zboża, murawa z wieloma gatunkami traw, czy mapa dotykowa – znajdą się w ogrodzie po to, by dzieci mogły poczuć je dłońmi i stopami, powąchać czy posmakować, rozwijając w ten sposób swoje zmysły.

Ogród będzie w pełni ekologiczny, pozbawiony sztucznych środków ochrony roślin i znajdować  się w nim będą wyłącznie gatunki rodzime. Dzięki bogactwu roślin stanie się atrakcyjny dla ptaków, motyli i pszczół, które będą wspierały jego naturalny rozwój. Co ważne, ogród będzie dostępny cały rok i również zimą dzieci będą mogły o niego dbać i doświadczać jak roślinność zmienia się wraz z porami roku.

„O budowie ogrodu sensorycznego na terenie Lasek rozmawialiśmy od wielu lat, ale projekt ten przerastał nasze możliwości finansowe. Wierzymy, że dzięki zaangażowaniu firmy SHAMIR, salonów optycznych i indywidualnych darczyńców, wspólnymi siłami uda nam się zbudować Ogród Zmysłów”– mówi Elżbieta Szczepkowska, Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. „Kontakt z przyrodą, poznawanie zróżnicowanych kształtów i faktur uczy koncentracji, a także usprawnia sensomotorykę i koordynację wzrokowo-słuchową. Ogród sprawi naszym podopiecznym ogromną radość i przyczyni się do ich rozwoju na wielu płaszczyznach” – dodaje.

Do zbiórki funduszy na Ogród Zmysłów w Laskach można dołączyć, wpłacając pieniądze na stronie www.dlugieoczy.pl lub stacjonarnie w wybranych salonach optycznych w całej Polsce.

***

O SHAMIR

Shamir Optical Industry Ltd. jest wiodącym producentem najwyższej klasy progresywnych i jednoogniskowych soczewek. W ciągu prawie pięciu dekad istnienia, Shamir ugruntował swoją pozycję na rynku globalnym jako firma znana ze swojej innowacyjności, najnowocześniejszych technologii oraz surowej kontroli jakości produktów. W Polsce firma jest obecna od ponad 10 lat i dostarcza swoje produkty do blisko 1000 salonów optycznych w całym kraju. Swoją strategię buduje na podstawie wnikliwej analizy trudności, z którymi mierzą się osoby posiadające różne wady wzroku i projektowaniu rozwiązań dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb. Więcej informacji o firmie można przeczytać na www.shamir.com/pl.


You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Skip to content