Czym jest ogród zmysłów? – Długie Oczy

Czym jest ogród zmysłów?

Ogród Zmysłów na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach uczy się około 200 dzieci w różnych placówkach: począwszy od programu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka niewidomego, z którego korzystają rodziny z małymi, niewidomymi dziećmi, poprzez przedszkole, szkołę podstawową i szkoły ponadpodstawowe.

Rehabilitacja osób niewidomych polega głównie na stymulowaniu zmysłów, które muszą przejąć rolę wzroku w poznawaniu świata. Dziecko niewidome jest pozbawione wielu bodźców z dalszego otoczenia, dlatego bardzo ważne jest pobudzanie i rozwijanie całej sfery sensomotorycznej podczas praktycznych zajęć, w czasie których dzieci uczą się poznawać świat w naturalnym otoczeniu.

Stąd nasze pragnienie, by na terenie Ośrodka w Laskach powstał Ogród Zmysłów. Ogród, w którym osoba niewidoma będzie mogła samodzielnie się poruszać, czuć bezpiecznie i pewnie, a alejki pełnić będą funkcję zarówno komunikacyjną, jak i informacyjną. Ogród pełnić będzie rolę terapeutyczną i pedagogiczną zarówno dla osób niepełnosprawnych wzrokowo jak i pełnosprawnych, dla dzieci i dorosłych, dla uczniów Ośrodka oraz osób odwiedzających Laski.

Ogród podzielony będzie na części z roślinami różniącymi się zapachem, fakturą liści i kwiatów oraz intensywnością kolorów. Część rabat dostosowana zostanie do użytkowania przez osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim. Różnorodne faktury liści w zasięgu dłoni, ścieżka bosych stóp o różnych rodzajach nawierzchni umożliwią różnorodne doświadczenia, wrażenia wzbogacające wielozmysłowe poznawanie świata. Nie zabraknie form o ciekawym kształcie, których można dotknąć, by poznać (głazy, kamienie, muszle, szyszki, żołędzie, kasztany, piasek, żwir, gałęzie, korzenie, trawa, zboża, kora drzew). Kontakt z nimi, poznawanie zróżnicowanych kształtów bądź faktur uczy koncentracji, usprawnia motorykę dłoni i koordynację wzrokowo-słuchową. Planowane są również rabaty z gatunkami roślin jadalnych i tutaj przewidziana jest organizacja zajęć edukacyjnych, związana z przesadzaniem i pielęgnacją roślin. Całość w harmonii z naturalnym otoczeniem, z wykorzystaniem roślin rodzimych.

Organizatorem zbiórki jest Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie, Laski, ul. Brzozowa 75, 05-080 Izabelin, KRS 0000054086, NIP 527-020-99-13, REGON 007025977.

Numer w mBank S.A.
38 1140 1010 0000 4399 5800 1033
IBAN: PL38 1140 1010 0000 4399 5800 1033
Kod BIC/SWIFT: BREXPLPWXXX
Tytułem: OGRÓD ZMYSŁÓW

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Skip to content