Od wolontariatu pracowniczego po ogólnopolski program pomocy osobom niewidomym – krótka historia Długich Oczu – Długie Oczy

homepage

13
lip

Od wolontariatu pracowniczego po ogólnopolski program pomocy osobom niewidomym – krótka historia Długich Oczu

W maju 2021 firma Shamir Polska, wiodący producent najwyższej klasy progresywnych i jednoogniskowych soczewek optycznych, ogłosiła start programu społecznej odpowiedzialności biznesu Długie Oczy. Pomysł na program zrodził się jednak znacznie wcześniej.

Na co dzień Shamir wraz ze swoimi partnerami biznesowymi, jakimi są salony optyczne, wspiera osoby, które potrzebują korekcji wzroku. Celem firmy było pójście o krok dalej i zwiększenie swojego pozytywnego wpływu poprzez pomoc osobom z wadami wzroku, słabowidzącym i niewidomym. Za pomocą programu społecznej odpowiedzialności biznesu Shamir Polska i partnerskie salony optyczne postanowili realizować innowacyjne i pionierskie projekty koncentrujące się na poprawie jakości życia osób z chorobami wzorku.

Pomysł na nazwę oraz pierwszą akcję w ramach programu, zrodził się w Ośrodku Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, gdzie firma Shamir organizowała wolontariat pracowniczy. Z okazji Światowego Dnia Wzroku pracownicy firmy wybrali się do Lasek by pomóc opiekunom, którzy dbają o rozwój prawie 200 niewidomych dzieci i młodzieży z całej Polski. Pracownicy Shamir pomogli w codziennych czynnościach gospodarczych, m.in. zadbali o konie, które na co dzień pracują w ramach hipoterapii dzieci niewidomych, ociemniałych i słabowidzących.

Wizyta w Laskach była również okazją do rozmowy z opiekunami, w tym Panią Dyrektor Ośrodka Elżbietą Szczepkowską. To od niej pracownicy Shamir usłyszeli inspirującą historię, która zainspirowała ich do stworzenia nazwy programu.

„Pewnego dnia, podczas spaceru, jeden z uczniów stwierdził, że Pani Elżbieta ma „długie oczy”, ponieważ jest w stanie zobaczyć koleżankę chłopca nadchodzącą z oddali. To określenie dalekiej perspektywy stworzone przez wyobraźnię dziecka, zainspirowało nas do stworzenia nazwy projektu, którego celem jest patrzenie daleko naprzód, by odkrywać potrzeby ludzi z deficytem widzenia i wychodzić im naprzeciw.” – mówi Aleksandra Kubańska, Marketing & Communications Manager, SHAMIR Polska.

W rozwoju dzieci z wadami wzroku i niewidomych niezwykle ważna jest stymulacja pozostałych zmysłów, które pomagają dziecku funkcjonować w codziennym życiu. Na terenie Ośrodka w Laskach działają szkoły, internaty i atrakcje, które wspierają sensomotoryczny rozwój dzieci. Brakuje jednak miejsca, w którym mogłyby bezpiecznie obcować z naturą i samodzielnie poznawać ją dotykiem, węchem, smakiem i słuchem. Podczas wolontariatu, opiekunowie z Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach opowiedzieli Shamir o pomyśle wybudowania ogrodu sensorycznego, który pełniłby funkcję terapeutyczno-pedagogiczną dla dzieci, a zarazem byłby miejscem relaksu i błogiego wypoczynku. Okazało się również, że w Laskach znajduje się pusty plac, na którym ogród mógłby powstać, a nad projektem pracuje już zaprzyjaźniona z Ośrodkiem architekt, która świetnie zna potrzeby niewidomych osób.

Wiedząc jak ważny jest rozwój zmysłów w rehabilitacji dzieci z chorobami wzroku i mając wsparcie partnerów, salonów optycznych, firma Shamir postanowiła zorganizować zbiórkę na budowę Ogrodu Zmysłów*. Za pośrednictwem strony www.długieoczy.pl oraz w partnerskich salonach optycznych, których lista znajduje się na stronie, można wpłacać fundusze by pomóc Shamir zrealizować marzenie dzieci i opiekunów z Towarzystwa Opieki nad Ociemniałym w Laskach.

Wybudujmy razem Ogród Zmysłów!

Dołącz do nas!

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...
Skip to content